Kolory wpływają na każdego z nas. Barwy jakimi się otaczamy odzwierciedlają naszą osobowość. Jednym z kolorów jest kolor zielony.
Barwa zielona na obrazach a także innych elementach dekoracyjnych jest symbolem nadziei. Takie znaczenie koloru zielonego w malarstwie funkcjonuje od wieków, jednakże w przeszłości posiadał i inne znaczenia.
I tak np. w średniowieczu obrazy posiadające zielone barwy kojarzyły się z katastrofą, złem i diabłem. Osoby ubierające się na zielono miały natomiast ściągać na siebie złe moce i pecha.
Zieleń kojarzono także ze śmiercią. Obecnie barwa ta również budzi niemile skojarzenia. Obrazy artystyczne o jaskrawozielonych odcieniach zazwyczaj przywołują na myśl truciznę, natomiast blado zielony z domieszką błękitu – z chorobą.
Jeśli nie mamy zielonej farby a chcemy aby na obrazie pojawił się ten kolor to wystarczy wymieszać żółta i niebieską farbę np. akwarelową.
W malarstwie współczesnym kolor zielony stosowany jest w barwnikach tj. zieleń chromowa, cynkowa, chromotlenek (zieleń szmaragdowa lub in. Guigneta), żółcień brylantowa (in. cynober zielony), chromotlenek matowy, zieleń kobaltowa, kadmowa, szwajnjurcka (in. zieleń Veronese’a) oraz ziemia zielona (rodzaj glinki).
Kolor zielony, jako, że jest kolorem uspokajającym i harmonizujący właściwości wrażeń był i jest wykorzystywany przez artystów malarzy do budowania własnej przestrzeni twórczej. Z drugiej jednak strony malarze poprzez swoje obrazy autorskie w odcieniach zieleni nie mogą wyrażać intensywnych emocji.
Inni artyści malarze dostrzegają spokój w zieleni, jak również jej możliwości witalne. Malują oni zazwyczaj pejzaże z natury. Malarze malujący obrazy w stylu impresjonistycznym malowali kolor tak, jak go widzieli w plenerze, kształty na ich obrazach wypełniały wśród zieleni krajobraz i jedność koloru ze światłem. Na obrazach zielony kolor używany był do budowania tła, którego zadaniem było skierowanie uwagi na główny przekaz danego obrazu. Dziś realiści w większości stosują ten kolor jako tło pejzażu, krajobrazu. Jest kolorem światła natury. Na przykład malarz Włodzimierz Zapart maluje swoje obrazy tak, że pola wypełnia kolorem: jasnym, świetlistym, pogodnym, a przede wszystkim z przewagą różnych odmian zieleni. Zieleń symbolizuje w obrazie życie, czyli młodość,rozkwit,urodzaj roślin,kwiatów. Charakterystyczną cechą jest łączenie koloru zieleni z zimnymi kolorami błękitu, gdzie ogród odbieramy w jego rzeczywistym ubarwieniem i świeżością.
↧
Zieleń na obrazach
↧